Ads 468x60px

Калейдоскоп подій і заходів

 Хустка – окраса й оберіг                                     українського народу                                                                                                                                                   

Наш український народ має багату культуру, величезний скарб якої складається з цінностей, надбаних багатьма поколіннями. З прадавніх часів і до нас ідуть життєва мудрість та настанови щодо способу життя, які  закладені в українських звичаях, обрядах, фольклорі. Вони пройшли через століття й сьогодні мають велике значення для утвердження національної самосвідомості українців і стали засобом збереження української  ідентичності.  


  На сучасному етапі кращі зразки народної творчості – обрядові пісні, вірші, легенди, гармонійна система обрядів знову набувають популярності. Серед них чільне місце посідає  українська  хустка, яку носять не тільки як прикрасу чи головний убір, а й використовують як оберіг.                                                                                                                                    Саме до Всесвітнього дня української хустки в читальному залі бібліотеки був проведений етнографічний калейдоскоп « Хустка – окраса й оберіг українського народу» на якому учні дізналися про різновиди українських хусток, використання хустки в українських звичаях і обрядах  та в сучасній українській моді, що поширюється на різноманітних конкурсах і показах по всьому світу.                                                          Не соромтеся  і ви сьогодні нести матусям, коханим, бабусям хустки - дарунки як вічний оберіг. Ото ж відроджуймо, поважаймо, пропагуймо наші українські традиції, бо традиції - це наше минуле і майбутнє... Бережімо їх та поважаймо!  



 





На варті української держави 

6 грудня українці відзначають державне свято - День Збройних Сил України - свято справжньої мужності, героїзму і відваги військовослужбовців, завдяки незламному духу яких Україна досі лишається суверенною незалежною державою.                                                 До цього свята в читальній залі бібліотеки оформлена книжкова виставка « На варті української держави  ». На виставці представлені видання про історію українського війська від давніх часів до сьогодення, про мужність, безстрашність, стійкість та героїзм воїнів у виконанні свого військового обов’язку, їх гарячу любов до своєї Вітчизни, вірність присязі та бойовим традиціям українського народу.

 Низький уклін і світла пам'ять тим, хто віддав своє життя за нашу незалежність, нашу свободу. Віримо в перемогу ЗСУ! СлаваУкраїні! Героям Слава!



Трагічні уроки історії: пам'ять про голодомор 1933

 Серед багатьох болючих сторінок історії українського народу тема голодоморів залишається однією з найскладніших та найдраматичніших, адже в ті  часи радянською владою було  фізично знищено багато мільйонів українських селян, лише за те, що вони українці.                                                                                                                        Правда про Голодомор довгий час перебувала під суворою забороною розголошення. І лише після  проголошення Україною незалежності  ця тема повертається до пам’яті народу, стає його болем, реквіємом і одночасно символом незнищенності нації.       Тепер, щороку у четверту суботу листопада Україна та світ вшановує пам'ять мільйонів жертв, які померли від штучного Голодного Мору, запалює свічку за тими, хто помер мученицькою смертю, бо в них примусово вилучали їжу та майно. У такий спосіб Сталін хотів приборкати українців, які масово чинили спротив колективізації та повставали проти радянського режиму.                 До Дня пам’яті жертв Голодомору в бібліотеці  розгорнута книжкова виставка « Трагічні уроки історії: пам'ять про голодомор 1933» що містить видання книг, наукових збірників, в яких закарбовані спогади очевидців, свідчення у документах та дослідження істориків, які розкривають причини, перебіг, масштаби та наслідки страшної катастрофи українського народу 1932-1933 років. Крім документальних та публіцистичних матеріалів, на книжковій виставці представлені художні твори, присвячені темі голодомору Україні та вирізки з періодичних видань.



Мову рідну знаєш – Україну захищаєш

    В рамках  Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек, який проходить під гаслом «Вірю в майбутнє твоє, Україно!» та до Дня української писемності та мови бібліотекар Валентина Федчик організувала цікавий, пізнавальний захід, який проходив у формі квізу «Мову рідну знаєш – Україну захищаєш».        У заході взяли участь учні групи №16, які об’єднавшись у дві команди          «  Мовознавці» та «Книголюби» змагалися між собою за право називатися найкращими знавцями української мови нашого училища.                                            Мовний квіз проходив у декілька етапів, зокрема, розпочали гру з представлення учасників, далі почався батл команд  у таких конкурсах:  «Мовне асорті», « Народної мудрості», «Фотозапитання», « Фразеологічний», « І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь», «Словниковий, «Скажи без затримки». Для вболівальників був проведений конкурс «Відкриті запитання» на якому глядачі перевіряли себе на знання української мови та звучали пісні на дану тематику в виконанні  Олександри Соловей та Юлії Карпік.   А оцінювали ерудованість та спритність команд  вельмишановне компетентне журі у складі заступника директора з НВихР Ольги Шумік і методиста училища Наталії Войтусік.                                                                              Цей захід показав, що наші учні цінують і поважають рідну мову, виявляють глибокі знання з рідної мови та української культури, адже  мова – це не тільки національна ознака народу,  ключ до вивчення її культури, історії, традицій,  а й  зброя проти загарбницьких намірів нашого ворога.
                                                                              

















Україна: миттєвості життя і кроки історії

З метою актуалізації  знання учнів про важливі факти з історії та культури України, сприяння розвитку пізнавальних інтересів та інтелектуальних здібностей, формування почуття національної гідності, поваги до здобутків своїх пращурів і сучасників,    виховання в учнів шанобливого ставлення до теперішніх воїнів, учасників АТО, поваги до пам’яті загиблих захисників рідної землі та в рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек « Вірю в майбутнє твоє, Україно!»  в читальному залі бібліотеки організована постійно діюча книжкова виставка «Україна: миттєвості життя і кроки історії».  На ній представлені видання, що висвітлюють сторінки історії нашого народу і Волинського краю зокрема, розповідають нам про героїчне минуле і сьогодення українців і ціну, яку платила  і платить наша нація,  щоб мати свою землю, мову, історію, традиції. 








Сторінками української звитяги

Дорожня карта
В рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек "Вірю в майбутнє твоє, Україно!" завідувачка бібліотекою Валентина Федчик презентувала Дорожню карту "Сторінками української звитяги". Учні мали змогу ознайомитися з інформаційними джерелами, які містять безліч матеріалів про становлення української державності, про славних синів і дочок нашої країни, які боролися і зараз ведуть праведну війну за незалежність. Крім того, учнівська молодь отримала можливість детально познайомитися із книжковим фондом бібліотеки, сформувала навички пошуку необхідної інформації в літературі та у мережі Інтернет.





День Захисника України - сучасне свято з історичними витоками

  Інформаційна година до Дня захисників та захисниць України в межаж Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек "Вірю в майбутнє твоє, Україно!"


  Цьогоріч відзначення Дня захисників та захисниць України стало винятковим для нашої країни. Українські бійці вже понад 580 днів дають відсіч російській агресії  не шкодуючи для цього сил, здоров’я а часом життя.   В  цей день учні групи № 12 разом з бібліотекарем  ще раз хотіли  подякувати нашим захисникам  за стійкість,   відвагу  та самопожертву, вшанувати полеглих, згадати героїв
всіх епох нашої історії та показати глядачам  важливість для українців цього свята. І досягти цих цілей ми змогли  за допомогою інформаційної години « День захисника України – сучасне свято з історичними витоками». На якій згадували про героїзм наших предків в боротьбі за незалежність та територіальну цілісність України, про звитягу захисників свободи часів Революції Гідності, хоробрість і мужність сучасних оборонців країни. Під час заходу читали,  нашим  захисникам , слова вдячності   та глибокої шани у віршах і  піснях,  хвилиною мовчання вшановували полеглих воїнів , які колись навчались у стінах нашого училища.











Сценарій заходу:   https://docs.google.com/document/d/12r_KeExqCtk3V-m1X1jMXfEqNhriyner/edit

Презентація до заходу: 
https://youtu.be/tN0dy3K0scY





Бабин Яр: трагічна сторінка історії моєї країни

  ( 29 вересня – День пам’яті жертв Бабиного Яру)

                                             Великий Боже, ми з твоєї згоди

                                              Проходимо дорогу в Бабин Яр,

                                             Де смертю Ти поєднуєш народи,

                                           Щоб зберегти життя й свободи дар.

                                                                                    Д. Павличко

      Трагедія  Бабиного Яру  — один із найжахливіших символів Голокосту. Вона стала символом масового знищення євреїв у Східній Європі та прикладом того, до чого призводять людиноненависницькі ідеології.  Лише за два дні 29–30 вересня 1941 року нацисти розстріляли тут майже 34 тисячі київських євреїв. А впродовж двох років німецької окупації Бабин Яр «забрав» життя близько 100 тисяч людей – євреїв, ромів, українських націоналістів, полонених, пацієнтів психіатричної лікарні, цивільних, в’язнів концтаборів. Розстріли тривали аж до визволення Києва від окупантів. Бабин Яр став одним з найбільших місць масових розстрілів цивільних, скоєних нацистами під час Другої світової війни.                                                                


Для вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру в читальному залі організована книжкова виставка «Бабин Яр: трагічна сторінка історії моєї країни». Виставка занурює відвідувачів у трагічну атмосферу осінніх днів 1941 року – днів, коли нацисти почали знищення київського єврейства та здійснювали політику «Юденфрай».

 







 

                         Герої України

слава, гордість, міць країни

До Дня Героїв  України в читальній залі бібліотеки пройшов урок мужності «Всі, для кого Україна дорожча за життя», який підготували і провели заступник директора з НВР Ольга Шумік, викладачі предмету «Захист України» Валентин Федчик, Наталія Войтусік.

В рамках реалізації даного заходу відбулася презентація інформаційно–просвітницької книжкової виставки « Герої України- слава, гордість, міць країни».    На честь українських героїв усіх часів, на честь українських захисників,  які виборюють свободу та незалежність України сьогодні.

Тож, висловлюємо сло
ва великої вдячності усім захисникам та захисницям, які сьогодні мужньо боронять наше майбутнє і будемо завжди пам’ятати тих, хто поклав життя на
вівтар Української незалежності протягом усієї її історії.


                 «Україно! Доки жити буду,    

                     доти відкриватиму тебе!"

Українознавчий проєкт

18 травня ми відзначаємо Міжнародний день музеїв, що з 1977 року з’явився у календарі більш ніж у 150 країнах світу.                                            Цей день має загальнонаціональну вагу. Адже завдяки музейним  колекціям ми зберігаємо і примножуємо свою культурну спадщину і національну ідентичність, що притаманно для кожної волелюбної і розвиненої нації. Україна по праву пишається своїми музеями, адже щодня відкривають двері для відвідувачів безліч храмів історії і культури в яких завдяки натхненній праці музейних працівників зберігаються справжні культурні, наукові, історичні святині нашого народу.                                                                                                                                До Міжнародний деня музеїв пропонуємо вашій увазі українознавчий проєкт «Україно! Доки жити буду,     доти відкриватиму тебе! Сім чудес України» в якому представлено підбірку комплексів історико-культурних пам’яток, які за результатами інтернет-голосування визнані 7 чудесами України.




Чарівна краса вишиванки                                              книжково-предметна виставка        

"Бережи українське  – носи вишиванку!"

                 Л. Костенко

      Кожного року в третій четвер травня ми відзначаємо  Всесвітній день вишиванки.  Це свято покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу, виховувати  почуття національної гордості та шанобливе ставлення до історичних цінностей, яке у всі трагічні часи для України берегли і не переставали передавати нащадкам як оберіг.                                                                                                 Вишиванка – своєрідний унікальний код українського етносу. Вона яскраво відображає особливу національну традицію народу. Тож не дивно, що існує свято, присвячене їй. Цього дня прийнято вдягати національне вбрання, куди б не довелося йти – на роботу, на зустріч із друзями.                    

         З нагоди Всесвітнього дня вишиванки працівники бібліотеки  підготували книжково-предметну виставку «Чарівна краса вишиванки». Виставка знайомить з історією української вишивки, представляє результати досліджень мистецтва вишивки і лексикону українського орнаменту, схеми українських орнаментів, тощо.

                       Запрошуємо всіх бажаючих до читальної зали бібліотеки.







Відкрий для себе користь книг   

пізнавально-інформаційна година              

                                                                   Книги – морська глибина,

             Хто в них пірне аж до дна,

                    Той, хоч і труду мав досить,

                             Дивнії перли виносить.

                                                Іван Франко

  23 квітня 1995 року  Генеральна конференція ЮНЕСКО заснувала Всесвітній день книги і авторського права,  що  відзначається щорічно для того, щоб підкреслити важливе значення для розвитку людства книг, письменників та авторських прав, які їх захищають.                Зважаючи на те, що «в історичному розумінні книга є найбільш потужним фактором поширення знання і найбільш надійним засобом його збереження», День книги покликаний наголосити на фундаментальній важливості книжки та її незамінності в інформаційному суспільстві.  Завдяки книгам ми не тільки отримуємо простий і зрозумілий доступ до ідей і знань, моральних і духовних цінностей, ми торкаємося до справжніх творчих досягнень та розуміння краси людства. У світі багато культурного різноманіття, однак саме книга є справжнім вікном у просторі і часі, що відкриває перед нами різні цивілізації і соціальні культури, історичні повороти і неминучий прогрес.                                                                                                    З метою пропаганди читання і книговидання, привернення уваги до культури писемного слова та до Дня книги і авторського права в бібліотеці училища була проведена пізнавально-інформаційна година «Пізнай для себе користь книг»,  

під час якої учні групи №19 та №21 виразили повагу до доброго й вірного нам друга – книги, переглянули відеоматеріал «Пам’ятники книгам у світі», вели дискус про користь читання, грали вікторину «Світ друкованого слова». Ведучі заходу – Бляшук Ніна, Шворак Ірина, Лошик Анна, Дунайчук Христина  зачитали цікаві факти про книги та висвітлили вислови відомих людей про книги та читання.  А Федчик Вікторія, Долевич Ірина, Лобанова Діана  прочитали ліричну поезію на дану тематику.               Також для популяризації нашого фонду в читальній залі  була оформлена книжкова виставка " Книг незмірна глибина ..."     









   
                                          



Його пророче слово лунає крізь віки

Online  скарбничка крилатих висловів Кобзаря про волю

    Традиційно на початку березня ми  вшановуємо пам'ять поета, прозаїка, живописця, пророка української нації Тараса Григоровича  Шевченка.  В історії України ще не було людини, що зробила б такий велетенський вплив на серця своїх співвітчизників. Його вислови  підіймали до боротьби  мільйони українців  багато років тому й є стимулом до  захисту нашого суверенітету сьогодні, адже воля для українців – це одне з найдорогоцінніших скарбів.                                                                                                                                     Саме тому ми пропонуємо вам до перегляду онлайн скарбничку крилатих висловів Кобзаря про волю «Його пророче слово лунає крізь віки».




Поезія духу і боротьби

                                                                                Поезія – слово! Поезія – пісня                                                                                        Поезія – вільна душа.                                                                                                        Де серце розкриле –                                                                                                        Там дума провісна                                                                                                            У віршах безсмертя звіща».                                                                                                                Д. Тернівський

         Кожного року 21 березня ми відзначаємо Всесвітній день поезії. Поезія входить в наше життя з дитинства. Вперше – під час маминої колискової, далі – поетичне слово, через прості дитячі вірші проникає в таємниці людської душі. Минають роки і ми відкриваємо для себе всесвітньовідомих поетів Шекспіра, Вольтера, Гете, Тараса Шевченка, Лесю Українку, Івана Франка, Ліну  Костенко, які писали і  писатимуть на вічні теми: кохання та зрада, щастя і горе, дружба та ненависть, мир та війна,  свобода та неволя. Сила поезії облагороджує, спрямовує  на величні справи і героїчні вчинки, а іноді змушує сумувати.                                                                                                                             Саме її величності Поезії була присвячена поетична година « Поезія духу і боротьби», яка пройшла цими днями в читальній залі бібліотеки. Учні групи № 21за професією кухар, кондитер знайомили присутніх з поетичними рядками, які закликають нас, українців, до боротьби,  бо наша поезія – це зброя, яка надихає тих, хто тримає зброю справжню.                                                      Під час заходу звучало поетичне слово світочів української поезії                  Т. Шевченка, І. Франка, Л. Українки, В. Стуса, живої легенди української поезії Л. Костенко. Учні знайомилися з віршами сучасних поетів, які ведуть свою літературну битву з російською чумою.  Декламувалися вірші періоду російсько-української війни - Олега Гнатюка, В’ячеслава Данилюка, Катерини Коврик, Нелі Кінзерської, Ігоря Астапенка та інших. Звучала відеопісня «До  українців» на сл. В.  Баранова та перероблена версія пісні           А. Дмитрук «Ми ніколи братами не станемо».  Юлія Карпік виконала музичний твір на сл. Івана Франка «Човен».  Доповненням до поетичної години була мультимедійна презентація.







Поезія  - це дотик до душі

      Щорічно 21 березня у багатьох країнах світу відзначають Всесвітній день поезії . Це свято було встановлено ЮНЕСКО з метою вшанування поетів та просування літературної творчості. «Поезія, – говориться в рішенні ЮНЕСКО, – може стати відповіддю на найгостріші і найглибші духовні питання сучасної людини, але для цього необхідно привернути до неї широку суспільну увагу».                                                                 Наша країна багата майстрами високої поезії. На весь світ і різними мовами прозвучали пророчі слова Тараса Шевченка, сильна жіноча поезія Лесі Українки, могутнє слово Івана Франка. Чарівна  поезія Ліни Костенко, прониклива лірика Василя Симоненко, Василя Стуса, Бориса Олійника, Павла Тичини що  вражає своєю романтичною схвильованістю та щедрістю почуттів. Величезна скарбниця високого українського поетичного слова поповнюється щодня, щогодини.                                                                                                        Для кращого ознайомлення з поетичними шедеврами нашої країни та краю, що знаходяться в фондах нашої бібліотеки та до Всесвітнього дня поезії в читальному залі розміщена книжкова виставка «Поезія – це дотик до душі». Запрошуємо всіх бажаючих  ознайомитись з даною виставкою і долучитись до цього свята прочитавши збірочку поезій.



Своє життя він присвятив народу

      9 березня українська громадськість відзначає 209-ту річницю від дня народження українського генія Тараса Григоровича Шевченка.                                                                                                             «Він був сином мужика і став володарем у царстві духа, - писав про Кобзаря І. Франко. – Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури. Він був самоуком і вказав нові, світлі шляхи професорам і книжним ученим. Десять літ він томився під вагою солдатської муштри, а для волі зробив більше, ніж десять переможних армій… Найкращий та найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті – невмирущу славу, яку в мільйонів людських сердець все заново збуджуватимуть його твори».                                                                            Для вшанування пам’яті цієї насправді сакральної постаті для всіх минулих, сучасних та прийдешніх поколінь українців в читальній залі бібліотеки розгорнуто книжкову виставку «Своє життя він присвятив народу».


















Сторінками життя Шевченка

    Шевченкознавча вікторина

В історії кожного народу є імена, які з гордістю вимовляє, пам’ятає і шанує суспільство. На початку березня наш народ віддає шану незламному борцеві за самостійність нашої держави,  національному   пророку, українському генію   Тарасу Шевченку. І в стінах нашої бібліотеки до Шевченківських  днів пройшла вікторина «Сторінками життя Шевченка», де учні групи № 21  виконували тематичні завдання, показували свої знання про творчий і життєвий шлях Кобзаря, популяризували читання української літератури.













Рідна мова, поетична і пісенна

Щороку 21 лютого у світі відзначають День рідної мови. Бо рідна мова для кожної людини є важливим елементом культурної свідомості. Вона накопичує традиції й досвід попередніх поколінь і дозволяє передати їх нащадкам. Мова - це історія  народу, його світогляд, інтелектуальний  та духовний результат кількатисячної еволюції кожного етносу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу.                                                                     Саме з пошани до рідної мови починається розвиток будь-якої країни, бо мова - один з головних символів народу, його обєднуюча сила, яка робить нас згуртованими та сильними. Це - наша найсильніша  зброя, водночас - наш скарб.                            До Міжнародного дня рідної мови в бібліотеці       нашого закладу представлена книжкова виставка " Рідна мова, поетична і пісенна" під час презентації якої учням групи № 3 вели діалог на тему:  що таке              рідна мова, що вона значить для тебе, як  зберегти мову             в наш час.






Майдан: хронологія подій і відчуттів

В рамках реалізації проекту «Сильні. Вільні. Незламні» бібліотекар Валентина Федчик спільно з учнівським активом групи №21 провели поетичний ракурс "Майдан: хронологія подій та відчуттів ». Даний захід дозволив усім присутнім ознайомитися із основними подіями, які відбулися на Майдані, з поетичними та живописними творами, які народилися у вихорі подій Революції Гідності. Та розглянули представлену книжкову виставку "Зове на бій Небесна Сотня за України майбуття"

.




Майдан: хронологія подій і відчуттів

                                        поетичний ракурс

           20 лютого в Україні відзначають День пам’яті Героїв Небесної Сотні. Тому що саме цього дня  у центрі столиці, на майдані Незалежності,  загинуло найбільше активістів Революції Гідності. Людей, яким боліла  Україна, які захищали її самостійність від деспотичного сусіда  та боролись за  демократичну, правову державу з європейським рівнем життя.                                                                                З метою вшанування пам’яті цих борців за незалежність, патріотичного виховання молоді, глибокого усвідомлення причин та наслідків трагічних сторінок історії   працівники бібліотеки  ДПТНЗ «Камінь-Каширське ВПУ»  підготували поетичний ракурс « Майдан: хронологія подій і відчуттів».


"Ти шляхом праведним, святим                     йшла до волі, Україно"                              Дорожня карта по сторінках історії України          

  В даній брошурі підібрані видання, які найкраще розкажуть історію нашого народу,  бо історія - це найцінніша книга людини, з якої можна черпати мудрість, необхідну для побудови гідного майбутнього.



6 січня 85-ті роковини від дня народження українського поета, літературознавця, перекладача та правозахисника Василя Семеновича Стуса. Тож, з метою ознайомлення з життям і творчістю велетня духу і таланту пропонуємо вашій увазі рубрику "Будьмо знайомі. Вони творили історію Незалежності: Василь Стус" - відеопортрет.





Дорожня карта в світ українського народознавства    "Скарби нашого народу" 

Сьогодні народні традиції і звичаї стали одним із головних чинників відродження українського народу, його національної свідомості та людської гідності. І кожен з нас є спадкоємцем цього великого скарбу, продовжувачем традицій народної культури. В чому вони полягають, де їхні витоки? Як вони формувалися та змінювалися у різні часи на теренах нашої країни? На всі ці запитання ви знайдете відповідь у книгах.

 

 

Дорожня карта у світ підручників з професійно-теоретичної підготовки професії "Кухар", Кухар-кондитер".                     

  Формуємо читацькі компетентності.                                         Бібліотека нашого навчального закладу  виокремлює пріоритетним напрямком діяльності формування в учнівському середовищі читацькі компетентності, які сприяють підвищенню ефективності професійно-теоретичної підготовки. Так, в рамках  тижня "Працюємо з Україною в серці" проведеного педагогічними працівниківниками ресторанного господарства відбулася презентація Дорожньої карти у світ підручників з професійно-теоретичної підготовки професії "Кухар", "Кухар-кондитер".          






Голод 33-го бідь душі і пам'ять серця.

 «Дзвони пам'яті б'ють у скронях,

 Їх відлуння летить у вись

33-й - страшний, голодн

 У майбутнім не повторись!»                                                                    Т. Буряк

  Серед багатьох болючих сторінок історії українського народу тема

Голодомору 1932-1933 років залишається однією з найскладніших і

найдраматичніших. Голодомор – не історична минувшина, а глибока

духовна і демографічна рана. Жертви голодомору обчислюються

мільйонами. Ми маємо знати, що українська нація стала жертвою

страшного злочину, створеного представниками радянської влади, який

ніколи не повинен повторитись. 

      До 90-річчя з часу  трагедії голодомору в бібліотеці училища 

 розгорнута книжкова виставка  «Голод 33-го біль душі і пам'ять серця».

 Цією виставкою,  бібліотекарі вкотре нагадали, що треба свято берегти 

 пам'ять про ті страшні події, усвідомлювати трагізм у долі рідного

 народу, сприяти зростанню патріотичних почуттів на засадах власного

 розуміння історії. Кожна книга з цієї виставки  стане одним із місточків,

 що єднає нас з минулим і допомагає розібратися хто брат, а хто ворог

 нашому народові.

  




Цікаві факти про українську мову            



Ними пишається Волинь.                                                                Михайло Кравчук.

 Інформаційний меседж до 130-річчя від дня народження. 

 

1892 - 1942

                                        Михайло Кравчук – математик широкого масштабу.                                                   Його ім’я добре відоме у світовій математичній науці.                                                  Світ не знав лише, що він українець.                                                                                                                                               С.Сенета (Австралія)

      Михайло Пилипович Кравчук – визначний український математик, педагог та громадський діяч, академік ВУАН (з 1929р.). Народився в с. Човниці на Волині в сім’ї землеміра.                                                                                                                             Батьки були високоосвіченими людьми. Початкову освіту, майбутній вчений, здобуває вдома. В 1910 р. закінчує з золотою медаллю луцьку гімназію. Вищу освіту здобував на фізико- математичному факультеті університету Святого Володимира (1910-1914рр.). Був учнем професора Д.О.Граве, який вважав його одним з найталановитіших своїх учнів. Активний учасник студентської української громади. Після закінчення університету залишається при університеті як професорський стипендіат для підготовки до наукової і викладацької роботи.                       У роки Української революції разом з іншими однодумцями є одним з організаторів фізико-математичного факультету Українського народного університету, викладає математичні дисципліни в 1-й та 2-й українських гімназіях Києва, Українському народному університеті. З 1921 року – він професор Київського інституту народної освіти ( ІНО), Київського політехнічного інституту, Київського сільськогосподарського інституту та інших вузів міста. Займається науковою діяльністю, виступає з лекціями і 1919 року публікує курс лекцій з геометрії, що він їх прочитав в Українському народному університеті. Цього ж року публікується перший переклад українською мовою широковідомого підручника з геометрії Кисельова, здійснений М. Кравчуком.                                                  У важку смуту економічної розрухи й суспільно-політичного хаосу, на межі 20-х років М. Кравчук з молодою дружиною Есфірою виїздить на село. У 1919 -1921рр. він був викладачем математики і директором школи в с. Саварці на Богуславщині.                                                                                                                              Повернувшись до університету, Михайло Пилипович поринає у наукову діяльність; він отримує низку фундаментальних результатів і 1924 році успішно захищає докторську дисертацію. У 1925 році йому присвоєно звання професора.                М. Кравчук був талановитим педагогом, серед його учнів були всесвітньо відомі у майбутньому конструктори ракетної та космічної техніки – академіки Архип Люлька, Сергій Корольов, Володимир Челомей. Він автор підручників з математики та 180 наукових робіт, в тому числі більше десятка монографій з різних галузей математики.                                                                                                                    М. Кравчук був творцем української алгебраїчної та геометричної термінології, фундатором Київського математичного товариства, членом Українського наукового товариства у Києві, Наукового товариства                              ім. Т. Шевченка та математичного товариства Франції, Німеччини, Італії. Від Київського ІНО та НТШ був делегатом на з’їзді математиків у  Болоньї (Італія, 1928 р.). У 1935 році організував першу математичну олімпіаду школярів у Києві. Але надходять трагічні 30-ті роки – найтрагічніші для українського народу, культури, науки, літератури й мистецтва.                                                                                         38 року його арештовують і звинувачують у націоналізмі та засуджують на 20 років тюремного ув’язнення і 5 років позбавлення політичних прав. Три каторжні зими і три літа відбув він там, а 9 березня 1942 р. на віки-вічні спочив у колимській мерзлоті.                                                                                                                        Академік Михайло Кравчук свою різносторонню наукову діяльність розглядав як справу патріотичну, як справу громадянську. «Моя любов – Україна і математика» - любив наголошувати Михайло Пилипович.                                                    Протягом усього свого життя вчений активно працював для розвитку математичної науки в Україні: був засновником математичних кафедр у кількох київських інститутах, дбав про створення української математичної лексики. Вільно володіючи кількома мовами писав ними наукові праці, але найчастіше - рідною українською, за що був проголошений націоналістом і запроторений до більшовицьких концтаборів. У 1956 році М.П. Кравчук був реабілітований «за відсутністю складу злочину». Про те його ім’я довгі роки замовчувалось.                        Український вчений, професор Михайло Кравчук створив прєкт першого в світі комп’ютера. Тепер уже ніхто не сумнівається, що Михайло Кравчук один із засновників ЕОМ. Також йому належить велика роль у розвитку математичної освіти як на рівні середньої, так і вищої школи.                                                                            Професор Кравчук працював у галузях вищої алгебри та математичного аналізу, теорії ймовірностей і математичної статистики. Його наукові результати дістали міжнародне визнання, до яких і тепер звертаються діячі науки США, Японії та інших країн світу, працюючи при програмуванні багатьох складних явищ і процесів в кібернетиці.                                                                                                               В цьому році минуло 80 років, як згасла свічка життя М.П. Кравчука, але  існують на сторінках наукових досліджень і многочлени Кравчука, і моменти, і формули, і осцилятори, і матриці, і поліноми...                                                                    Давно немає серед нас Михайла Кравчука, але його численні наукові ідеї вивчаються і вивчатимуться, поглиблюватимуться, розвиватимуться, адже його математичний геній далеко випередив свій час.
                                             Доля математика
                                        Михайла Кравчука нема.                                                                                                   Людину мудру і святу                                                                                                       Жорстокість дика і німа                                                                                                        Звалила в вічну мерзлоту.                                                                                                                            Таких – один на сотні літ
                                                                  І на мільйони душ – один.
                                                                  Його ж на Колиму за дріт.
                                                                  До голих нар і баланди.                                                                          Його теорій і відкрить
                                       Чекали континенти всі.                                                                                                      Його ж – породу мерзлу рить                                                                                              Закинули на край Русі.                                                                                                                                   За віщо? В чім його вина?
                                                                    Ніяка не вина, а ціль.                                                                                                           На те націлена вона,                                                                                                            Щоб український цвіт не цвів.                                                                Радіють деспоти-кати.                                                                                                        Верховному мережать звіт                                                                                                Про те, що досягли мети                                                                                                    На генія поменшав світ.                                                                                                                                Радійте. Все ж настане суд                                                                                                Недовго вже його чекать.                                                                                                    Узнає світ і вашу суть                                                                                                        І справжню велич Кравчука.                                                                                                                                  Г.Бевз (1958р.)

                  З Україною в серці

Якщо маєш в серці Україну,                                    То живи для неї неодмінно,                                        І любов синівську невгасиму                                 До людських сердець неси невпинно.                                                                        Г. Лазарович

                Такими  словами, 17 лютого,  розпочався патріотичний квест                                                 «З Україною в серці», який приурочений Дню пам’яті Героїв Небесної Сотні. Пам’яті про людей, які пишалися своєю країною, розуміли її цінність для  кожного з нас, і самі творили історію своєї держави. Людей сміливих, готових до самопожертви, які стоячи на барикадах, захищали незалежність своєї країни та своє й наше з вами право на щасливе майбутнє,  людей, які віддали своє життя на Майдані.                                                                                                                                            В ході квесту учні групи № 2 пройшли зупинками «Символи України», «Мальовнича Україна», «Нашого цвіту по всьому світу», «Україна славетна», «Україна пісенна», «Усна народна творчість» для того, щоб ще раз підкреслити  природну красу,  індивідуальну культуру, давню історію, національну непереможність своєї країни. Молодому поколінню потрібно не забувати  своїх  національних витоків, знати свою історію і пам’ятати  якого роду ми діти.







«Голокост – трагічна сторінка історії»

Міжнародному дню пам’яті жертв Голокосту, який відзначається щороку 27 січня,  в читальній залі бібліотеки  пройшов урок історичної пам’яті “Довічний біль Голокосту”, який підготували учні групи №3 під керівництвом викладача історії Ольги Шумік.                                                                 До виховного заходу працівниками бібліотеки була оформлена книжкова виставка «Голокост – трагічна сторінка історії».

 

 




Зимові свята в Україні: традиції, звичаї, обряди.
20 січня в читальній залі бібліотеки з учнями групи № 2 була проведена  народознавча година «Зимові свята в Україні: традиції, звичаї, обряди». 


                  Зима щедра святами 

Зима – це найчарівніша пора року, коли люди поринають в атмосферу дива і дарують собі та своїм близьким незабутню казку.   В народі говорять: «Зима прийшла і празничків привела». Ця приказка яскраво підтверджує, що розпочався найдовший, зимовий цикл українських народних свят. Він проходить з ворожінням, калитою, вертепом і колядою. В грудні нас  всіх охоплює святковий передноворічний настрій, адже ми готуємося відзначати  різдвяно-новорічні свята.  Зимові свята починаються 4 грудня зі свята Введення в храм Пресвятої Богородиці, «коли вводиться літо у зиму». Цей день віщує, яким буде наступний рік: урожайним чи ні, посушливим чи дощовим. З цього дня у хліборобському розумінні починає спочивати земля, яку не можна копати лопатою аж до Благовіщення (7 квітня). Обряди зимового циклу пов’язані не тільки з очікуванням весни, як часу сівби, ай з давніми міфами про народження Всесвіту. В зимовому циклі простежується двочастинна структура давньої обрядовості: зустріч – проводи. Зустіччю предків на Святвечір розпочинався період найважливіших зимових свят – Різдвяні свята, котрі закінчувалися проводами на Водохреща. Різдвяний цикл свят був пов'язаний із відродженням нового сонця, яке відтоді починає щораз вище підноситися і тепліше пригрівати. У ньому було найбільше обрядових дійств, якими намагалися забезпечити здоров’я, щастя і достаток; багато з них також було спрямовано на вшанування покійних предків. У цей період українці колядували та щедрували – співали ритуальних пісень-побажань господарям осель та їхнім домочадцям.                                                      Саме святам зимового циклу присвячена книжкова виставка «Зима щедра святами», на якій представлені матеріали про традиції нашого народу. Виставка зацікавить користувача незвичайними рецептами новорічних та різдвяних страв, допоможе прибрати оселю та новорічну ялинку власноруч створеними прикрасами, а також порадує матеріалами, які можуть бути використані при проведенні святкових заходів.                                                                                                                        Запрошуємо завітати до бібліотеки, ознайомитися з матеріалами виставки та створити собі святковий настрій!                                     

                            Кмітливі кулінари   

16 грудня працівниками бібліотеки та учнями групи №14 була проведена гра-подорож  «Кмітливі кулінари». Ведучі заходу Лебіч Тамара та Павлючик Лідія   провели нас по семи зупинках, а саме: «Що? Звідки? Коли?», «Літературна», «Заморочки із бочки», « Народної мудрості»,  «Кулінарної фразеології», «Кмітливі кулінари», «Велична». На кожній зупинці учні показували свою кмітливість і знання з професії та  вправно виконували поставлені їм завдання.  За уривком з твору, де згадуються страви, або  харчові продукти називали автора та назву твору, за описом та легендою розпізнавали назви овочів та фруктів, за фотографією страви відгадували  її стародавню назву. Під час заходу лунали жарти, прислів’я та приказки по темі, а  Приходько Діана та Довжик Софія розважали глядачів тематичними гуморесками.                                                                          В   ході гри учні  показали себе  талановитими, активними, веселими та кмітливими особистостями, які протягом ще трьох років навчатимуться кухарській справі в нашому училищі.          

    




                                

                             Вище веселки

В рамках фахового тижня, приуроченого будівельним професіям, який проходив з 29 листопада по 3 грудня, було проведено ряд цікавих і змістовних заходів, серед яких і професійний квест під назвою «Вище веселки».                                                                          В цьому заході брали участь учні першого курсу будівельних професій. Під час квесту учасники показали не лише знання з теорії та практики, а й уміння працювати у команді та знаходити вихід із складних ситуацій.                                                                                                Одним із завдань квесту було відшукати в довідковій літературі значення слів,  пов’язаних із будівельною професією та знайти в книжковому фонді підручники та навчальні посібники будівельного профілю.      Успішному виконанню поставлених завдань  сприяла також   книжкова виставка  «Будівельник – професія творча».                                                                          Учасники            цікавого заходу отримали багато позитивних емоцій та успішно справилися з усіма завданнями. Переможцями гри стали здобувачі освіти групи № 15. З чим їх і вітаємо.




















« Трагічні уроки історії: пам'ять про голодомор 1933». 

                           Пам'ять – нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Нажаль, багато сторінок нашої історії  вписано криваво-чорним кольором. Однією з таких сторінок був голодомор 1932-1933 р.р. Не було ні війни, ні посухи,  була тільки зла воля одних людей проти інших. І ніхто не знав, скільки достеменно безневинних людей зійшло у могилу – старих і молодих, дітей, і ще ненароджених, але ця трагедія стала  найбільшою протягом всієї історії людства.                                                                                 На десятиліття можна засекретити архіви. Можна приховати в глибинах спецсховищ викривальні документи. Можна змести сліди злочину. Можна враз і вдруге, і втретє переписувати історію на угоду влади чи ідеології. Та з пам’яттю народу нічого не вдієш, вона зберігатиме правду. Правду про страшні події. Це наша історія, і ми повинні знати і пам’ятати її.                             До Дня пам’яті жертв голодомору та політичних репресій в нашій бібліотеці презентовано книжкову виставку « Трагічні уроки історії: пам'ять про голодомор 1933».  



Віки творилась українська мова
  
 
           

 

                                            Єдиний скарб у тебе - рідна мова.

                                                          Заклятий для сусіднього хижацтва.

                                                          Вона твого життя міцна основа,

                                                          Певніша над усі скарби й багатства

                                                                                                П. Куліш

     9 листопада українці у всьому світі відзначають надзвичайно важливе свято – День української писемності та мови. Це свято започаткували ще у 1997 році, коли президент України Леонід Кучма на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови у консолідації українського суспільства видав Указ № 1241/97 «Про День української писемності та мови».                                                                                                                                               Дата Дня української мови та писемності припадає на православне свято – День вшанування преподобного Нестора-літописця – послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія. Адже дослідники вважають, що саме з його праці розпочинається писемна українська мова. До цього дня в бібліотеці училища організовано книжкову виставку «Віки творилась українська мова». На виставці представлені книжкові видання про культуру мови, історію української мови, становлення і розвиток науки про нашу мову від давніх часів до сучасності. Тут читачі знайдуть відповіді на питання про фонетику, орфографію, правопис та стилістику сучасної української мови. Доповнили книжкову виставку періодичні видання, в яких надруковані поезії,  вислови та цитати відомих людей про мову, її красу та значення в житті людини, адже мова  - це ще й засіб відображення національної культури, розвитку і збереження духовної та матеріальної спадщини.






  Шануймо хліб святий


                                                         Про хліб говоримо сьогодні,

Бо хліб – усьому голова.

Від хліба все – і радість, і пісня,

І життя, і зростання, і матері посміх,                                              І кроки дитини, і доля щаслива.

 Він щодня приходить до нас – рум’яний, теплий, запашний, незрівнянний. А ще в нього багато імен – бублик, булочка, батончик, рогалик, пиріг, паска, калач, паляниця... І все це –  хліб.                                                                                                                                            Якщо на столі немає хліба – на ньому чогось не вистачає. Найголовнішого. Бо хліб – то багатство, добробут. Люди здавна шанобливо ставилися до хліба і ласкаво говорили: хліб – усьому голова, хліб – годувальник.                                                            

З метою прищеплення учням бережливого ставлення до хліба, виховання поваги до людей, творців хліба, бібліотекою училища з учнями групи №19 та №13, які здобувають робітничі професії кухар, кондитер та кухар, був проведений виховний захід «Шануймо хліб святий».                                                   
На заході учні ознайомилися з історією виникнення хліба,  звичаями та обрядами українців, пов’язаних з хлібом. З цікавістю учні доповнювали прислів’я і приказки на цю тематику,  розповідали про правила поведінки з хлібом, які передавалися нашими предками з покоління в покоління, наводилися певні правила хлібного етикету. Доповненням до виховного заходу було поетичне і музичне слово та  однойменна презентація.                    До  заходу була оформлена виставка-експозиція  «Хліб – наша сила, хліб – наша святість»,  на  якій були представлені книжкові видання та хлібобулочні вироби.





                   Бабин Яр: біль нашої пам’яті                                                                                                                                            Великий Боже, ми з твоєї                                                                                                 Проходимо дорогу в Бабин Яр,                                                                                           Де смертю Ти поєднуєш народи,                                                                                    Щоб зберегти життя й свободи дар.

                            Д. Павличко

      Бабин Яр… Полюс нелюдськості… Наш біль… Наша пам'ять… Одна з найстрашніших сторінок літопису зла та страждань, написана людською кров’ю .  Тут розстрілювали, тут спалювали трупи і тут просівали попіл. Це всесвітньо відоме місце трагедії, що стала символом Голокосту, найбільший інтернаціональний цвинтар в Україні. За два дні 29-30 вересня 1941 року розстріляли в цьому яру 33 771 особу – практично все єврейське населення Києва. Загальна ж кількість жертв за  час окупації сягнула близько 200 тисяч.                                                                                                                                                              Трагедія Бабиного Яру є спільною для всіх, хто живе в Україні. Вона немає національних ознак чи терміну давності, і наш обов’язок – не лише з гідністю вшанувати пам'ять загиблих, але й не дати забути молодому поколінню, скільки крові було пролито на цій землі. Адже, лише пам’ятаючи історію, можна зрозуміти ціну справжнім цінностям – життю і свободі людини.         В день 80-річчя трагедії  Бабиного Яру, 29 вересня, в читальній залі бібліотеки був проведений урок-реквієм «Бабин Яр: біль нашої пам’яті», на якому ведучі розповіли присутнім про окупаційний Київ, представили хронологію подій, які відбувалися в Бабиному Яру, масштаби трагедії  та кількість загиблих, серед яких і відома українська поетеса Олена Теліга.                  Доповненням до поданих матеріалів був відеофільм «Бабин Яр: без права на існування».                                                                                                                                 Під час виховного заходу звучали вірші М. Фішбейна, Д. Павличка,                        О. Теліги та Л. Костенко.                                                                                                           Говорилося про війну і про смерть у всій її неприкритій жахливості, наводилися фрагменти спогадів свідків трагедії, розповідалося про Праведників  народів світу і про те, що майже в кожному місті України існували свої Бабині Яри, як існували такі яри і на теренах нашої Камінь-Каширщини.                                                                                                                               До заходу була підготовлена однойменна презентація та книжкова виставка «Бабин Яр – пам’ятник на тлі історії».                                                                            Пам'ять про всіх загиблих євреїв і людей інших національностей, які загинули під час Другої світової війни,  всі присутні вшанували хвилиною мовчання.                                                                                                                                   По закінченню виховного заходу учні групи №13 поклали квіти до пам’ятника в центрі міста Каменя-Каширського, де було місцеве гетто.                        Історія Бабиного Яру – страшна і повчальна. Десятки тисяч жертв – це реальна ціна за людську безвідповідальність і маніакальне  бажання панувати над світом. Водночас це повчальний урок для нинішнього покоління, яке має знати всю правду про одну з найбільших трагедій людства, щоб не повторити його помилок.













 


Берестецька битва в історії України


                                                                   Є боротьба за долю України,                                                                                         Все інше - то велике мискоборство.                                                                                                                    Ліна Костенко

В боротьбі за волю України, за соціальне і національне визволення, за встановлення незалежної держави віддали своє життя багато    синів  і  доньок   нашої         країни.                                                             Вслухаймось у гомін сивої давнини: звідти крізь віки долинає тупіт розвихрених коней, брязкіт шабель із козацьких звитяжних битв, гучна слава стрілецьких боїв, відчайдушна незламність вояків УПА, героїзм героїв Крут, величний подвиг ветеранів Другої світової війни, стійкість і мужність воїнів АТО – ООС, які сьогодні захищають ціною власного життя кордони нашої незалежної України.                                                                                                                                                                           Однією із славних героїчних сторінок нашої минувшини є Національно-визвольна війна українського народу під проводом Богдана Хмельницького, складовою частиною якої є Берестецька битва, яка відбулась під волинським містечком Берестечком 370 років тому з 28 червня по 10 липня 1651 року.                                                                                          Тоді у герці зійшлися  майже півмільйона воїнів. Сто п’ятдесят  тисяч добре озброєних поляків і іноземців з одного боку, понад сто тисяч запорожців, реєстрових козаків та селян-ополченців Богдана Хмельницького з другого та тридцять  тисяч татар кримського хана Іслам-Гірея, союзника гетьмана. Битва під Берестечком була найбільшою за усю Визвольну війну. І хоч у цій битві козаки не здобули перемоги, але за волю і кращу долю вони показали приклади героїчної боротьби  з військом польського короля Яна Казимира ІІ.                                    370-ій  річниці битви під Берестечком був присвячений урок історичної пам’яті «Берестецька битва в історії України», який пройшов в читальній залі бібліотеки училища. На заході учні переглянули своєрідну поетичну відеоекскурсію, підготовлену науковим співробітником Національного історико-меморіального заповідника «Поле Берестецької битви» Світланою Скрухою та фотохудожником Анатолієм Мізерним. До заходу була підготовлена мультимедійна презентація та книжкова виставка «Круг містечка Берестечка …», біля якої проведено бібліографічний огляд літератури.                                          "За рідний край, за Україну, за долю щасливу десять тисяч запорожців лягло у могилу. Спочивають у могилі сини України. Про Січ славну Запорізьку слава не загине!».









 







 
Гордість нашого краю -

    Євген Шабліовський



Історію Камінь-Каширщини з її славними і трагічними сторінками творили вчені і громадські діячі, письменники і просвітянські активісти, художники і церковні діячі. Їх долі сплелися воєдино, заповнюючи великі прогалини донедавна замовчуваної славної минувшини нашого краю – цього мальовничого куточка на північному заході  України.                                                Провідне місце сере великих людей історичного минулого Камінь-Каширщини посідає Євген Степанович Шабліовський - видатний український літературознавець, член-кореспондент Академії Наук України, єдиний на Волині лауреат Ленінської премії, лауреат Державної премії України ім. Т.Г. Шевченка.  Народився майбутній літературознавець 27 квітня 1906 року в м. Камені-Каширському в родині вчителя двокласного народного училища Степана Степановича Шабліовського.                                                             Крізь все своє життя Євген Степанович проніс любов до великого Кобзаря України Т.Г. Шевченка, до свого народу. Як науковець - плідно працює над дослідженням творчої спадщини Тараса Шевченка, Лесі Українки, Степана Васильченка, Івана Франка, Василя Стефаника. Євген Степанович багато друкується в періодичній пресі, його призначають головою редакційної колегії по академічному виданню нашої землячки Лесі Українки в 12-ти томах, а також був членом редакційної колегії по виданню творів Івана Франка, Шевченківської енциклопедії в 2-х томах.                                                                                               Зоря Євгена Степановича Шабліовського високо піднеслася на українському науковому небосхилі. Він не знав ні хвилини спокою: 42 книги, 290 наукових робіт - ось доробок сподвижника літературознавства. Його знала не тільки Україна, а й всі народи колишнього Радянського Союзу. Підготував 20 докторів наук, 32 кандидати.                                                                                                115- ій річниці від дня народження нашого славетного земляка була присвячена інформаційна година» «Гордість нашого краю - Євген Шабліовський, яку підготували учні групи № 12 спільно з працівниками бібліотеки. Цікаво і змістовно ознайомили ведучі та учасники всіх присутніх з життєвим і творчим шляхом нашого земляка, розповіли про його наукові досягнення та успіхи на ниві літературознавства, дізналися про історичне минуле  нашого міста початку 20 ст., коли проживала тут родина Шабліовських. З цікавістю присутні ознайомилися з однойменною презентацією та матеріалами з книжкової виставки «Зоря тернистої долі Євгена Шабліовського».
                                                                                                                                   



Дзвони Чорнобиля гудуть по Вкраїні

26 квітня цього року минає 35 років від того дня, коли Україну спіткала страшна техногенно-екологічна катастрофа, спричинена вибухом 4 реактора на Чорнобильській АЕС, яка нанесла непоправної шкоди довкіллю та здоров’ю людей на століття. Джерело атомної енергії, що вважалося цілком безпечним, заподіяло шкоду, яку людство відчуває й сьогодні. З нагоди 35-ї річниці аварії на ЧАЕС і в знак вшанування пам’яті тих, хто першими ринув в боротьбу з атомним гігантом на захист Землі  і всього людства, бібліотекарі разом з учнями групи №16, провели урок-пам'ять «Дзвони Чорнобиля гудуть по Вкраїні».                                                        Чорнобильське лихоліття залишиться навіки в пам’яті тих, хто пройшов горнило Чорнобиля. Наш земний уклін, наша довічна вдячність усім, хто взяв участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відроджував і продовжує відроджувати до нового життя обпалену радіацією землю. Ніколи не зітреться зі сторінок історії, не згасне у віках священна пам’ять про всенародний подвиг.                                                                                                                      Однією з найбільш потужних і довговічних хранителів історичної пам'яті народу       є книга. На її сторінках увіковічнено події Чорнобильської катастрофи. З видань цієї тематики, що знаходяться у фондах нашої бібліотеки, була організована книжкова виставка    "Чорнобильська рана Землі".                                                                           











Збережемо дивосвіт Землі

       20 березня у всьому світі відзначають День Землі, розуміючи  що в результаті своєї життєдіяльності людина завдає значної шкоди нашій планеті, що може призвести до її руйнування. Мета цього  свята - привернути увагу громадськості до нашого спільного дому - планети Земля, нагадати людям про необхідність дбайливого ставлення до природи і турботи один про одного.                                  З цією метою учні групи №14 разом з працівниками бібліотеки провели тематичну годину « Збережемо дивосвіт Землі», на якій були висвітлені екологічні проблеми світу та нашої країни зокрема. Присутні переглянули відео «15 способів зберегти природу» і «Сміття в Україні» телеканалу 1+1, яке вчило як сортувати сміття і як за допомогою мережі «Internet» знайти пункти переробки сміття в Україні.                                Окрасою заходу була виконана пісня Ліаною Періг «Україна» (слова і музика І. Федишин).

                          Донька поліського краю

                                                                       Куди б не кликала дорога,                                                                                               Які б не манили краї,                                                                                                         Миліш від рідного порога                                                                                                 Нема нічого на землі.                                                                                                                                      О. Кондратович

           Полісся. Рідний край, золота, чарівна сторона. Дорога серцю земля батьків і прадідів наших. Оспівано в піснях її безмежні поля, зелені ліси, озера і луки.           Але древня Камінь-Каширська земля багата не лише мальовничими лісами, озерами та ріками, а й видатними постатями, які прославили рідний край на всю Україну і далеко за її межами.                                                                                                                                         До таки людей належить і справжня донька Поліського краю – Олександра Павлівна Кондратович. З нагоди  85-ї річниці від дня народження нашої відомої землячки в читальній залі бібліотеки була проведена краєзнавча година «Донька поліського краю», на якій учнів було проінформовано  про  життєвий і творчий шлях Олександри Павлівни, її вклад в збереження і популяризацію народної творчості Волинського Полісся, звичаїв та обрядів рідного народу. З цікавістю учні переглянули фільми «… І тиха пісня полісянки», «Ягідні пісні» з пісенно-фольклорного циклу «Пори року»  с. Пнівне, а також весільний обряд «Благословіте, батьку й мати, косу розплітати» с. Видричі Камінь-Каширського району.                                                                                                                        Доповненням до виховного заходу була мультимедійна презентація, книжкова виставка творів ювілярки  та літератури  про неї «Розкрилена доля піснями бринить» і бібліографічний огляд представленої літератури.                                                                                                                                                13 березня пані Олександра зустріла 85-ту весну. Але й на сьогодні у неї є багато планів і задумів на майбутнє, щоб встигнути передати молодим все те, що зберігає її пам’ять, що успадкувала від своїх батьків, односельців,  краян, до яких крізь все  життя пронесла свою любов і шану, як СПРАВЖНЯ ДОНЬКА ПОЛІСЬКОГО КРАЮ.

                                                           


Сторінками історії своєї країни

       Під такою назвою в училищі з 19.02 – 26.02. 2021 року проходив тиждень національно-патріотичного виховання, в рамках якого бібліотекою  були організовані книжкові виставки:

до Дня Героїв Небесної Сотні  - 
«Небесна сотня – то в серцях вогонь, що гаряче палав за Україну»;

                    

до Дня рідної мови - 
«Мов джерельна вода – мова рідна моя»;


                      

до 150-ї річни ці від дня народження Лесі Українки «Горить зоря її поезії над краєм».



              

Проведено:

 годину літературного портрету  «Над нами зірка Лесина горить»;

Згадаймо юність, що горіла в Крутах



                   Впав на землю січневий мороз,                                            Срібним інеєм вкрилися віти.
                              
Нас тут триста у Крутах лягло.                       Всі твої, Україно, ми діти!

Своє право бути вільною, незалежною державою українці відстоювали впродовж багатьох століть. 103 роки тому, 29 січня 1918 року, у нерівний бій з чотиритисячним підрозділом російської ч
ервоної гвардії вступив нечисленний загін із юних оборонців української державності. Ці події назавжди вкарбувалися в пам’яті поколінь українців як бій під Крутами. Тоді курсанти, студенти та гімназисти виконали наказ командування і зупинили стрімкий наступ ворога, що дало змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, який пізніше врятував молоду українську державність. Утім, під час бою близько 30 хлопців потрапили в полон до більшовиків і були жорстоко і холоднокровно страчені.                                                                                                             Вшановуючи пам’ять захисників Української Народної Республіки, що власним подвигом вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху, щороку    29 січня ми відзначаємо День пам’яті Героїв Крут.                                                                                                                                          До цієї дати у бібліотеці училища працівниками бібліотеки з учнями групи № 21 був проведений урок історичної пам’яті «Згадаймо юність, що горіла в Крутах». Під час цього заходу присутні ще раз згадали про героїзм молодих патріотів, переглянули  відеоматеріал  і декламували вірші на дану тему.                                                                                                    



До мови серцем доторкнись

 9 листопада наша держава святкує День української писемності та мови. Це свято було встановлено Указом президента України від 6-го листопада 1997-го року і відзначається щороку на честь українського літописця Нестора – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Дослідники вважають, що саме з Преподобного Нестора-Літописця і починається писемна українська мова.                                                                             Це свято відзначає важливість ролі української мови в процесі консолідації нашого суспільства. Воно спрямоване не тільки на підтримку рідної мови, її вивчення, розвиток і популяризацію, але й демонстрацію її багатства та краси.                                                                                                                                     З цієї нагоди в читальній залі бібліотеки була організована  виставка літератури «До мови серцем доторкнись».                                                          Бажаючих ознайомитися з виданнями, представленими на виставці, чекаємо в читальній залі бібліотеки.





Скарбниця мудрості та знань


Наприкінці вересня осінь дарує нам золото листопаду, різнобарв’я жоржин і своє неповторне свято – Всеукраїнський день бібліотек, яке відзначається в Україні 30 вересня. Відзначення цього свята свідчить про глибоку повагу народу  до  духовних надбань людства,  підкреслює  історичну роль  друкованого слова в житті суспільства, а  також  для подальшого підвищення ролі бібліотек у житті суспільства. Адже  бібліотеки - один з інструментів нашої цивілізації, який вже багато століть доводить свою ефективність в процесах збереження, накопичення і передачі людських пізнань.                                                                      Саме цій даті була приурочена інформаційно-пізнавальна година «Скарбниця мудрості та знань», яка пройшла в читальній залі бібліотеки. Учасники та глядачі цього заходу поринули в історію зародження бібліотечної справи на Русі, побували на віртуальній екскурсії  в Національній  бібліотеці ім. В.І. Вернадського та прогулялися  затишними читальними залами Національної історичної бібліотеки України (НІБУ). Учні дізналися про історичні цінності, які знаходяться у фондах цих головних всеукраїнських книгозбірень та  відкрили для себе весь спектр напрямків бібліотечної роботи.                                                                                             А ще Всеукраїнський день бібліотек співпадає з християнським святом Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії. Це невипадково, адже  з грецької Софія – знання, мудрість. А їх ми можемо набути  з книжок, які зберігають і популяризують для вас бібліотекарі.                                                                                                                 Ми вітаємо всіх бібліотекарів з професійним святом і читачів з Всеукраїнським днем бібліотек. Бажаємо Віри у власні сили,  надій, які  б збувались,  більше  Любові  і Мудрих рішень. 







Рідна мова – основа життя

Як нема без зірок небозводу,
                                                  Як блакиті без сонця нема,

Так і мови нема без народу,
І народу без мови нема.
                                                          В. Забаштанський


 Такими словами українського поета В. Забаштанського розпочалось свято рідної мови «Дорожи українською мовою, Рідна мова – основа життя», яке відбулося цими днями в читальній залі бібліотеки. Під час заходу присутні пригадали історію виникнення свята, дізналися багато цікавих фактів про рідну мову та  познайомились з легендою про походження української мови. Учні брали участь в інтелектуальній грі «Самий розумний» та конкурсі на звання кращого знавця рідної мови, ділилися своїми думками про ставлення людей до рідної мови і шукали зерна мудрості в українських прислів’ях. На святі звучало поетичне слово  і музичні номери про мову. А Григорук Анастасія, прочитавши оповідання «Покохав Петро пастушку», довела, що наша мова така багата, що можна написати оповідання чи вірш, в якому всі слова починаються на одну літеру.             Окрасою заходу став  відео-кліп «Українська мова» муз. В. Климюка сл. Н. Янчук. Ведучі свята  Софія Сус та Поліна Слесар  переконливо довели , що володіти українською мовою – модно та стильно.         




Літописець  трагічної доби

       20 лютого цього року виповнилося 115 років від дня народження відомого українського письменника, публіциста, журналіста Уласа Олексійовича Самчука.                                                                    З метою вшанування пам’яті письменника, ознайомлення  з його творчістю  та заохочення учнівської молоді до читання  творів митця, котрий один із перших розказав на цілий світ про трагічну добу в історії України першої половини ХХ століття, у читальній залі училища    організовано книжково-ілюстративну виставку «Улас Самчук – син Волині, громадянин світу». На виставці представлено твори Уласа Самчука та літературу про його життя і діяльність. Біля виставки проведено бібліографічний огляд          « Літописець трагічної доби».                                 «Я ставив і зараз ставлю собі досить, як на письменника, виразне завдання: хочу бути літописцем українського простору в добі, яку сам бачу, чую, переживаю» -  писав Улас Самчук. Кращі його твори, такі як трилогії «Волинь» та «Ост», роман «Марія» підтвердили,  що письменник з честю виконав поставлене перед собою завдання.  






Нема любові понад ту, що окропила кровю КРУТИ
           
Таку назву носить книжково – ілюстрована  виставка, приурочена до Дня пам’яті Героїв Крут, яка розгорнута в читальній залі бібліотеки.
                        Крути! Крути! Мужність і посвята,
                           вірність, що міцніша понад смерть.
                                Крути! Крути! Горда і завзята
                                       кличе пісня і веде вперед !
                              Б. І. Антонич «Крутянська пісня»
  Крути, 29 січня 1918 року – одна з тих сторінок, що привертають увагу суспільства, та в яких завжди переплітається правда із вимислами, міфами та спробами політичних спекуляцій.
            29 січня 1918 року назва невеликої станції, що розташована на Чернігівщині уздовж лінії Бахмач – Київ, ознаменувала відлік нового духовного злету нації, який уже 102 роки є сяючим дороговказом для десятків поколінь незламних борців за свободу та незалежність рідної землі, за власну Українську державу, а бій під Крутами став символом героїзму та відданості нашого юнацтва і символом національної трагедії.
           Саме про цю славну, але й одну з найтрагічніших сторінок нашої держави, розповідають матеріали книжково – ілюстративної виставки – посвяти «Нема любові понад ту, що окропила кров’ю КРУТИ».
      Головною метою книжкової виставки є відновлення історичної пам’яті, підняття національного духу нашого покоління. На виставці представлена література, яка поетичним і публіцистичним словом знайомить з героїкою подвигу юнаків в ім’я своєї Вітчизни.
       Запрошуємо всіх до перегляду книжкової експозиції та детальнішого ознайомлення з матеріалами про ці незабутні події, пам'ять про які вічна.                          
                 Чекаємо на зустріч з вами.
   
                                
Чай - приємний, смачний, духмяний напій


         Чи знаєте ви, що 15 грудня – Міжнародний день чаю?! Цими днями про це дізналися учні першого курсу зі спеціальності «Кухар, кондитер», які підготували  виховну годину «Чай -приємний, смачний, духмяний напій».
       Чай дуже популярний напій в усьому світі і у нас в Україні. Найулюбленіший напій №1 – це чай. Про його універсальність добре сказав сер Вільям Гладсон, відомий своїми точними афоризмами: Якщо прохолодно, чай вас зігріє. Якщо вам спекотно, він вас освіжить. Якщо у вас пригнічений настрій, він вас підбадьорить, якщо збуджений, він вас заспокоїть.»  Про нього складають пісні і вірші, проводяться показові чайні церемонії.
           На виховному заході учні вирушили у коротку подорож по країнам, любителям чаю, ознайомилися з традиціями чаювання в різних країнах світу, розширили свої знання з історії походження чаю та особливості його приготування. Також перевіряли свої знання у грі – вікторині «За чайним столом». На самкінець учні групи посмакували приємним, смачним, запашним чаєм і пригостили ним своїх гостей.
           Чай підсилює дух, помякшує серце, знищує втому, пробуджує думку, не дозволяє поселитися ліні, освіжає тіло… Тож пийте чай і будьте здорові!
            Приємного чаювання!  

                                   Солодкий світ Дарії Цвєк

14 листопада в читальній залі бібліотеки відбулася презентація книги Дарії Цвєк «Солодке печиво».                                                  Після 25-річної перерви кулінарний бестселер повертається до господинь. «Солодке печиво» Дарії Цвєк відродилося у «Видавництві Старого Лева». Книга рецептів знаної галицької господині вперше вийшла у світ на початку 1960-их. З того часу Солодке печиво перевидавалось дев’ять разів. Його наклади перетнули позначку 1000 000 примірників.
Солодке печиво, у якому авторка сконцентрувала дух українських традицій та галицької кухні, понад  півсторіччя було настільною книгою сотень тисяч господинь. Та востаннє його видали ще у 1989 році.

Тож настав час для нової історії кулінарного хіта.                                                                                                      
  Її називають українським Джеммі Олівером - мабуть за доступність кулінарних рецептів та простоту їх приготування. А ще авторкою справжніх кулінарних бестселерів Солодке печиво, До святкового столу, У будні і свята, Для сімї і гостей, Нашим найменшим” , ” Малятам і батькам, На добрий вечір.                                                                                                                       Виховний захід пройшов в атмосфері  дружби, теплоти і затишку. А ще учні групи № 2 за професією «кухар, кондитер» поділилися з учнями групи №21(кухар,кондитер), які були присутні на презентації, кулінарним досвідом випікання за рецептами пані Дарії.                                                                                                                                

Цей день в історії :14 жовтня

            Визначним датам в історії нашої держави, які припадають на 14 жовтня,  була присвячена виховна година на тему: "Цей день в історії:14 жовтня," що пройшла цими днями в читальній залі бібліотеки.  Захід відбувся у формі усного журналу за сторінками: День Покрови Пресвятої Богородиці. Козацька Покрова. УПА- це армія народу. День захисника Вітчизни- Мужності й геройства свято.
        Учні групи № 22 за спеціальністю  "Кухар,кондитер " підготували цікаві повідомлення про свята, які припадають на цей день, була прочитана поезія про героїв минулих часів і сьогодення, а Павло Лись, учень цієї ж групи, порадував всіх присутніх чудовим виконанням пісенних   творів на дану тематику.     
          Гарним доповненням до виховної години була мультимедійна презентація, яку підготували учні групи спільно з працівниками бібліотеки.                                      Захід проведено з метою формування в учнів громадянських якостей, патріотизму, почуття щирої поваги і вдячності до захисників Вітчизни усіх поколінь та історичних віх.                                                     

Мужні герої і лицарі честі...                                                                                                               Воїн...Солдат...Генерал...                                                                                                           Вічна вам память,хоробрі і чесні,                                                                                             Хто за Вкраїну вмирав!




«Велети українського слова і духу»
                                                            
                         Як день горить, як вітер хилить віти.
                          Як те, що є на світі даль і час.
                     Між нас тобі, поете, жити,
                                          Як і між тих, що прийдуть після нас.

Ми продовжуємо знайомство з культурною спадщиною українців.  Саме з такою метою в читальному залі училища  учнями групи №12 був проведений літературний калейдоскоп «Велети українського слова і духу» до ювілейних дат від дня народження І.П. Котляревського, М.М. Коцюбинського, О.П. Довженка, Д.В. Павличка.
      В рамках цього заходу відзначили 250-річчя від дня народження І.П. Котляревського. Ведучі заходу Герасимик Аліна та Барилюк Анна коротко розповіли нам про життєвий та творчий шлях письменника та всі разом переглянули фрагмент з його п’єси  «Наталка Полтавка».
      До 155-річчя від дня народження М.М. Коцюбинського Зарудна Олена та Герасимик Анна висвітлили нам основні віхи життя письменника. Переглянувши фрагменти  з фільму «Повість забутих предків» ми поринули у цікаву подорож  краєм смерек і замріяних гір.
         Згадали  іскрометне слово О.П. Довженка, якому у вересні цього року виповнюється 125 років від дня народження.   Його творчість представили Король Оксана, Михалик Галина та Мороз Марина уривками зі «Щоденника».
         Та захоплювались літературними  працями Д.В. Павличка, який цьогоріч зустрічає 90-річчя. Вчились у нього патріотизму і любові до  мови,  народу та всього українського. Були представлені твори митця, які композитори  поклали на музику. Федчик Валентин виконав пісню «Два кольори», що завоювала велику популярність серед українців. 


 «Титани української літератури»
  Вересень подарував нам чимало  величних постатей, які залишили свій відбиток і вплинули на розвиток української літератури та культури.
Цього місяця в читальній  залі бібліотеки училища була представлена книжкова виставка «Титани української літератури», присвячена  250-річчю від дня народження  фундатора української літератури І.П. Котляревського, 155-річчю від дня народження співця прекрасного і вічного М.М. Коцюбинського, 125-річчю від дня народження родоначальника українського кіно і літератури О.П. Довженка та мислителя нової доби П.Д. Павличка, якому виповнюється 90-років від дня народження . 
На виставці  представлено твори  видатних майстрів українського слова, інформаційні джерела  про їх життя і діяльність, висловлювання видатних людей про творців української літератури .



Поезія – це музика душі                                                                                   Поезія – це музика душі.                                                                            Це ніжні струни, що у серці грають.                                                       Це писані не  розумом вірші,                                                        Здається, кращого у світі цім немає…

З нагоди Всесвітнього дня поезії  у бібліотеці училища відбулася поетична година «Поезія – це музика душі». Організатори заходу мали на меті залучити  якомога більше молоді  до мистецтва поетичного слова, привернути увагу до творчої спадщини українських     поетів.                                                         Протягом заходу учні групи № 3 декламували улюблені вірші класиків та сучасників: Т. Шевченка «Розрита могила», «Мені однаково», Л. Українки «Do», «Скрізь плач, і стогін, і ридання», Л. Костенко «Мій перший вірш написаний в окопі»,  П. Тичини «Ви знаєте, як липа шелестить», А. Поліщука «Волинянам-героям», О. Василенко «Я – українка», І. Ломако «Поезія – це музика душі», О. Медуниці « Що таке поезія?», В. Сосюри «Так ніхто не кохав». Через яскраве слайд-шоу та відеоролики, шанувальники поетичного слова, побачили як українська пісня розливається мелодійною рікою у творчості наших поетів: О. Олеся  «Співають, плачуть солов’ї», А. Малишка «Пісня про рушник», Д. Павличка «Два кольори»










«Дорожи українською мовою,
Рідна мова основа життя»
                                    Мова — краса спілкування,
                                                       Мова — як сонце ясне,
                                                                 Мова — то предків надбання,
                                                  Мова — багатство моє.                                                                                                                          Ф. Пантов                   
21 лютого у світі відзначається Міжнародний день рідної мови. Цій даті була присвячена виховна година «Дорожи українською мовою,   Рідна мова основа життя», яка проходила у формі інтелект-шоу.   

 Ведучі заходу Левчук Сергій та Литвин Світлана коротко ознайомили присутніх з історією виникнення та розвитку рідної мови, донесли присутнім, що рідна мова для кожної людини -  це те життєдайне джерело, з якого вона черпає свою енергію, життєву силу, що передається віками, з покоління в покоління цілим народом, рідним краєм.                                                                                                                        Учні групи №21 та №12 показали свої знання з рідної мови під час проведення інтелектуальної гри «Самий розумний», активно відповідали на запитання про значення мови в їхньому житті, житті народу, читали поезії про рідну мову, говорили про функції, які виконує мова, наводили прислів’я та приказки і пояснювали їх значення у вихованні людини.                                                                               Яскравим доповненням до інтелект-шоу була мультимедійна презентація та відеоматеріали «Цікаві факти про українську мову». Велике враження справила на присутніх ЛЕГЕНДА ПРО ВИНИКНЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ, яку розповіла Зрум Валентина. Емоційно сприйняли глядачі прочитане Зрум Галиною оповідання «Покохав Петро пастушку…»        У виконанні учнів групи №15 прозвучали пісні «Рідна мова», «Брати, повстаньмо».                                                                                                   До виховного заходу була організована книжкова виставка «Прилиньмо душею до перлин рідної мови»

 А мова хай живе, нехай серця нам гріє.   
 Багатою йде в світ і завжди молодіє.
Бо в нас вона одна - чарівна, світанкова,
 І древня,  й молода – велика наша мова.




Мистецький  дивосвіт  
              Марії Примаченко.
                "Я схиляюся перед дивним мистецтвом цієї                                     геніальної українки"                                                                                                     Пабло ПІКАССО
До 110-ї річниці від дня народження відомої української художниці  Марії Примаченко, в читальній залі бібліотеки училища, був проведений творчий  портрет цієї геніальної українки, яка своїми роботами вразила  Марка Шагала, російсько-французького художника  та іспансько-французького  художника Пабло Пікассо.  
Марія Оксентіївна Примаченко — українська народна художниця, представниця «народного примітиву» («наївного мистецтва»).  Лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка , одна з найвідоміших українських художниць. Заслужений діяч мистецтв УРСР з 1970 р., народна художниця України. Про те, що вона була відома на весь світ, говорить той факт, що 2009 рік — за рішенням ЮНЕСКО — визнано роком Марії Примаченко.                Сьогодні мотиви робіт великої художниці використовують серед малярства, ткатцтва, гончарства. У 2006 році на виставці дизайнерського вбрання від Олесі Теліженко була представлена колекція «Мій добрий звір», де були показані костюми кольору піску і зітлілого листя, на яких були відображені малюнки Марії Примаченко, та сценічний костюм Ніни Матвієнко цієї ж колекції. Про жінку, яка вклала неоціненний внесок в  культуру України, видаються книги тапишуться статті, присвячені життю і творчості видатної художниці. Твори Марії Примаченко експонуються в Парижі, Варшаві, Празі, Софії, Монреалі.                                              Злетівши до світових вершин, Марія Примаченко залишилася саме українською художницею, яка об’єднала в собі витоки українського живописного і поетичного фольклору, що приходить іще з сивої давнини українського народу.



Він залишив нам Слово 
             і любов до Волині

 Під такою назвою            19 грудня  в читальній залі бібліотеки пройшла літературно-мистецька година до 85-річчя від дня народження видатного українського поета, журналіста, члена Спілки письменників України Олександра Теофіловича Богачука.                                   Його творчість – це щедра нива поезії про рідну землю, про  грізні роки Другої світової війни, які припали якраз на дитячі літа поета, чи мирні будні Волині, природу і людей рідного краю, які він так любив, про невмирущі почуття кохання чи біль і обурення з приводу негараздів нашого життя. Поезія Олександра Богачука змушує читача радіти, сумувати, любити, співпереживати з ліричними героями.                                                                                    Вся його творчість – і поетична, і пісенна, і драматична – це неоціненне багатство, яке ми отримали в спадок від людини, девізом усього життя якого був заповіт, особливо актуальний і сьогодні:                        Шануймася, єднаймося  та                                                                              будьмо,                                                                                                           Тримаймося родинного стебла.                                                                      Забудьмо чвари і себе не гудьмо.                                                                   Дволі нас упало із сідла.      

          Чи актуальна його поезія нині? Чи сучасна вона? З впевненість можна сказати, що так – актуальна, бо вона справжня, а справжня поезія завжди вражає до глибини душі. Нею переймаються і з трепетом сприймають, вона починається від  чистих народних джерел, від маминої колискової. Поезія Богачука вчить нас любити свою рідну землю               
Єднає нас, браття,                                                                          Любов’ю окрилює груди.                                                                             Бо нашому роду                                                                                             Нема переводу -                                                                                          Нема і ніколи не буде.                                                                                  Співець Волині – Олександр Богачук пішов із життя, ледь переступивши межу свого 60-ліття, та слово його щире, ліричне, людяне – завжди знаходитиме відгук у серцях шанувальників.                                                                                                  


   







Титани української літератури

Листопад подарував нам чимало цікавих подій і величних постатей, які залишили свій відбиток і вплинули на розвиток української літератури та культури.
Цього місяця в читальному залі бібліотеки училища була представлена книжкова виставка «Титани української літератури», присвячена  180-річчю від дня народження  співця життя народного Івану Нечуя-Левицькому, 155-річчю від дня народження царівни української літератури Ольги Кобилянської та світлому генію українського слова Григорія Квітки-Основ’яненка, якому виповнюється 240-років від дня народження . На виставці  представлено твори  видатних майстрів україського слова, література про їх життя та діяльність, висловлювання видатних людей про творців української літератури та фотоматеріали.








Голодомор – наша скорбота і біль

     «Ні труни, ні хрестів 
      І ні тризни!
     Прямо в яму, 
     На віки-віків!
     Чорна сповідь
      Моєї Вітчизни
      І її затамований гнів»
                                                                                       А. Листопад
 
 Голод… Це страшне слово повертає нас у далекі 1932 – 1933 роки. Український народ у смутку і скорботі доземно схиляє голови, вшановуючи пам’ять мільйонів його жертв, засуджуючи творців цієї чорної сторінки в історії України.                                              Народ України пам’ятає сторінки свого життя, але з часом відійдуть у небуття свідки тих трагічних подій Великого Голодомору. А тому варто робити все, щоб їх нащадки, особливо молодь, знали про ті лихоліття, свято берегли їх у своїй пам’яті в ім’я того, щоб таке страшне минуле ніколи не повторилось.                                                                                    Щорічно, у четверту суботу листопада в Україні відзначається День пам’яті жертв голодомору та політичних репресій. Тому до цієї дати працівники бібліотеки ДПТНЗ «Камінь-Каширське ВПУ» презентували тематичну виставку «Голодомор – наша скорбота і біль».





 Курити чи бути здоровим ?

       15 листопада (кожного року у третій четвер листопада) у світі відзначається Міжнародний день відмови від куріння. В нашому училищі до цієї дати була проведена тематична година «Курити чи бути здоровим ?».  Ведучі заходу Шумік Ірина, Гембік Дмитро, Герасимик Аліна поінформували учнів про негативні наслідки дії тютюну на організм людини та про необхідність розвивати вміння та навички здорового способу життя.  Токарчук Максим і Шворак Ілля  у своїх сатирах «Стоїть дівка, як марево» та «Схаменіться» розповіли про дівчат, які набули цієї згубної звички. Під час цього виховного заходу були виконані пісні «Любить Вітя закурити» та «Молодь за здоров’я», в яких пропагували здоровий спосіб життя. Для того, щоб допомогти учням зробити правильний вибір між шкідливими звичками і здоров’ям, була продемонстрована відео лекція професора Жданова В.Г.  «Правда про тютюн». Захід супроводжувався мультимедійною презентацією.











Альфред Нобель – король динаміту, покровитель науки, культури та миру.

Він був інженером, але ніколи не вчився у школі.
Він був академіком, але не опублікував ні одної наукової роботи.
Він був успішним підприємцем, але мав душу мрійника  та романтика.
Він – король динаміту.
Він – Альфред Нобель.
 31 жовтня в читальній залі бібліотеки пройшла година цікавої інформації приурочена 185 річниці від дня народження видатного шведського винахідника Альфреда Нобеля.  Учні групи №3 та №12, які були присутні на виховному заході, дізналися     про життєвий шлях винахідника, про цікаві факти, що криються за історією появи Нобелівської премії.
                                             


 
Краса людської душі
       (усний журнал)
Щедра талантами українська земля подарувала світові багато видатних людей і серед них одне з найпочесніших місць посідає учений-педагог, Людина і Учитель з великої літери – Василь Олександрович Сухомлинський.                                                                             28 вересня 2018 року виповнилось  100 років від дня народження  Учителя-гуманіста, який до кінця днів віддавав своє серце дітям.                                                                                                       Саме цій визначній даті була приурочена виховна година «Краса людської душі», яка проходила в читальній залі бібліотеки. Учні групи №16 за спеціальністю кухар ознайомили присутніх з життям і творчістю видатного учителя, доторкнулися до його  красивої душі та слова, веселкового казкового світу, продекламували поетичні твори педагога, ознайомилися з літературою, розміщеною на книжковій виставці «Великий Педагог, великий Добротворець».    
Всі присутні на виховному заході отримали багато позитивних емоцій, слухаючи розповідь про «чудового педагога, який поєднав в собі поета, учителя й мислителя».                                                                         





       

           Вересневі зустрічі в бібліотеці

                                                      Бібліотеки – це скарбниці усіх                                                                 багатств людського духу.
                                                                            Г. Лейбніц
Ось і настав новий навчальний рік. В училищі знову завирувало життя. Не минуло воно  і скарбницю знань – бібліотеку.   

Вже стало доброю традицією проводити «Вересневі зустрічі в бібліотеці» з учнями-першокурсниками, які проходять з метою долучення до читання новоприбулого контингенту.  Під час таких зустрічей – бібліотечних уроків першокурсники знайомляться з бібліотекою, її структурними підрозділами: читальною залою та абонементом, отримують інформацію про книжковий фонд та його розстановку, розширюють свої знання про найдавніші бібліотеки минулого. Як правило, такі зустрічі закінчуються реєстрацією нових читачів та видачею для них комплектів навчальної літератури.
  Цьогоріч вересень також порадував цікавими зустрічами з читачами в училищній бібліотеці, під час яких учні дізналися про бібліотеку як інформаційний  і культурно-просвітницький центр толерантності, єдності, куточок, де можна поспілкуватися й водночас отримати необхідні знання для досягнення мети. Учні були проінформовані про ресурси бібліотеки, познайомились з цікавинками фонду та довідковими виданнями, переглянули діючі книжкові виставки друкованих видань. З цікавістю учні знайомилися з матеріалами, які розміщені на книжковій виставці «Великий Педагог, великий Добротворець», присвяченій 100-річчю від дня народження видатного педагога ХХ століття В.О. Сухомлинського.                                                               
    З метою більш детальнішого ознаймлення з роботою бібліотеки бібліотекарем Федчик В.П. був прорекламований веб- сайт бібліотеки. Учнями було переглянуто матеріали з архіву.              Двері бібліотеки завжди відкриті для всіх, хто прагне до нового, любителів книги, читання, спілкування. Чекаємо вас, читачі!
Кмітливі кулінари


В рамках місячника профорієнтаційної роботи «Робітник – це звучить гордо», для розвитку  інтересу в учнів до предмету та до майбутньої професії, працівниками бібліотеки             16 травня була проведена подорож країною кулінарії «Кмітливі кулінари». Ведучі заходу Шилік Вікторія та Якимчук Катерина  провели нас по семи зупинках, де показували свою кмітливість і знання з професії учні групи №19. Під час заходу лунали жарти, прислів’я та приказки по темі. Веселила всіх присутніх гуморескою про вереники учениця групи № 12 Герасимик Аліна та виконували тематичні пісні учні групи № 19 Шилік Вікторія,  Панасюк Настя, Коцур Сніжана,  Кузьмич Вікторія. В ході гри учні  показали себе  талановитими, активними, веселими та кмітливими особистостями, які протягом трьох років навчатимуться кухарській справі в нашому училищі.






            


 Герої не вмирають


Під такою назвою, 18 квітня,   в читальній залі училища була проведена презентація книги           С.Й. Юрченко «Книга подвигу і пам’яті полеглих за Україну випускників професійно-технічних навчальних закладів Волинської області». Книга присвячена світлій пам’яті 48 військовослужбовців з Волині, які героїчно загинули під час Революції Гідності та проведення антитерористичної операції на Сході України.  Учні групи №12 та №19 розповіли історії про життя і подвиг п’яти  загиблих випускників нашого училища: Миколи  Повха, Сергія Приймака, Сергія Склезя, Сергія Дем’яника та  Романа Пиясюка.         
 Важкі випробування випали на долю цих хлопців, але вони вистояли, не зламалися і у ці непрості часи для рідної України  зійшли на пантеон Слави, віддали заради її мирного майбутнього, заради її волі і незалежності, рівності серед рівних у Європі і світі  найдорожче, що мали – свої молоді життя. Вони прийняли Геройську смерть, виконавши свій синівський обов’язок. Їх невмирущий Подвиг світить і завжди світитиме рідній Вітчизні, служить і служитиме прикладом жертовності Україні.                                      

 На виховному заході були присутні рідні і близькі наших героїв. В знак щирої вдячності за виховання вірних синів України їм були вручені ці книги і квіти. Захід пройшов через серця і душі всіх присутніх, став елементом патріотичного виховання на прикладі подвигу випускників, які стали гідним прикладом для наслідування, вірності своєму громадянському та конституційному обов'язку, жертовної любові до своєї Батьківщини.



















Що для тебе означає рідна мова
                                         Як нема без зірок небозводу
Як блакиті без сонця нема,
  Так і мови нема без народу     І народу без мови нема.
                   В. Забаштанський
  До Міжнародного дня рідної мови  викладачами мови і літератури спільно з працівниками бібліотеки  був проведений тиждень української мови «Серце народу – це мова, це слово», який проходив з 21 по 28 лютого. До відкриття тижня  була організована книжкова виставка  «Прилиньмо душею до перлин рідної мови»  та проведена інтерактивна бесіда  «Що для тебе означає рідна мова».  Під час виховного заходу – бесіди учні  активно відповідали на запитання про значення мови в їхньому житті, житті народу, читали поезії про рідну мову, говорили про функції,  які виконує мова, наводили прислів’я і пояснювали їх значення в вихованні людини. Учні групи № 1 та № 4 активно брали участь у інтелектуальній грі «Самий розумний». До бесіди були використані відеоматеріал «Цікаві факти  про українську мову» та мультимедійна презентація. 



 




Сім природних чудес України

Україна має всі підстави вважатися  дивовижною країною. Адже  поряд з геніальними витворами  будівельного мистецтва Україна дивує світ і багатьма  чарівними куточками природи –      чудернацькими скелями й загадковими печерами, віковими лісовими масивами й осередками реліктових рослин, мальовничими водоймами й казковими водоспадами, більшість яких утворилась на її теренах ще в сиву давнину, після сходження льодовиків.    Як відомо, найвидатніші українські дива природного походження  були визначені під час конкурсу «Сім природних чудес України». Саме з цими унікальними куточками  нашої країни ознайомилися учні групи №19 під час віртуальної екскурсії «Сім природних чудес України», яка була  проведена в читальній залі бібліотеки училища. Це був другий етап проекту «Україно! Доки жити буду, доти відкриватиму тебе!», що стартував у грудні минулого року.                                                                                                                      З цікавістю учні-екскурсоводи розповіли про красу українських степів, синь волинських і унікальність  карпатських озер та незвичайність кримських печер. Присутні в залі з допомогою відеоматеріалів подорожували Дністровським каньйоном, побували в Мармуровій печері, здійснили екскурсію до озера Синевир і нашого чарівного Світязя, відвідали Подільські Товтри, що на Хмельниччині та завітали до заповідника Асканія-Нова.  Учасники та присутні на заході збагатили свої знання про чарівні куточки України, пройнялися гордістю за свою рідну землю і відчули себе відповідальними за збереження того, що створила і подарувала нам природа.







Вернісаж новинок
                                                

Кожна нова книга в бібліотеці — це подія, це завжди таємниця і знайомство, здатне принести ні з чим незрівнянне задоволення від читання.   З метою популяризації художньої літератури і заохочення учнів до читання  31січня  2018 року  була проведена презентація нових  надходжень до бібліотеки «Вернісаж новинок».                                                       В рамках цього заходу учням групи№4 та №12 була представлена книжкова виставка, переглянута мультимедійна презентація по темі. Щоб зацікавити відвідувачів  новинками літератури, зачитувались уривки з книг, подавались короткі відомості про авторів нових надходжень.









  Сім чудес України

   Для того щоб розширити знання учнів про Україну,  як державу в якій ми живемо, доторкнутися до історії українського народу, навчити цінувати неповторне надбання наших предків, виховувати почуття гордості за свою Батьківщину, за історичне минуле  українського народу, розвивати пізнавальний інтерес  до минулго і сьогодення в бібліотеці 07. 12. 2017 р. стартував проект «Україно! Доки жити буду, доти відкриватиму тебе». В рамках цього проекту бібліотекарі  організували віртуальну екскурсію унікальними місцями нашої країни, які занесені ЮНЕСКО до визначних пам’яток світу під назвою «Сім чудес України».
    Учні групи № 14 Ткачук Аліна, Хоцевич Іванка, Матвійчук Євгенія, Гунчик Микола, Пилипчук Ольга, Швай Іванка познайомили присутніх з історично відомими місцями України: Кам’янець-Подільський замок, Софіївськиі Собор у Києві, Херсонес Таврійський, Хотинська фортеця, дендрологічний парк Софіївка, Хотинстка фортеця, Києво-Печерська Лавра, а Наталія Масюк і Іванка Швай прочитали нам поезії по темі. До кожної «зупинки» екскурсії були представлені відеоматеріали.




Педагогічна спадщина В. Сухомлинського -                 
невичерпне джерело світла, енергії, любові
( до 100-річчя від дня народження видатного педагога)                                                               

                                                                                           Він залишив назавжд 
 Слід після себе у світі.
                                                                                           Слід той не зможуть змест
Сиві і славні століття.
                                                                                                      Г. Орел
 
«Педагогічна спадщина   В. Сухомлинського - невичерпне джерело світла, енергії, любові».  Під такою назвою     7 грудня 2017 року в бібліотеці училища відбулася презентація творчості великого педагога. Під час презентації педагогічні працівники  вкотре для себе пересвідчилися   в величі особистості видатного українського педагога ХХ століття,  актуальності його  ідей   навчання і виховання підростаючого покоління  на етнічних засадах родинного, морально-трудового та гуманного  виховання.                                                                          
  Педагогічна спадщина Василя Олександровича має багатогранний характер. Його твори – це золотті розсипи педагогічних ідей, знахідок, рекомендацій і просто добрих порад. Особливо актуальними вони стають сьогодні в умовах оновлення змісту освіти.


0 comments:

Дописати коментар

 

Коротко про головне

Бібліотека - це скарбниця усіх багатств людського духу
Г.Лейбніц

Коротко про головне

Книга - це безцінний вчитель усього життя. Хай цей вчитель мовчазний, але мудрий і щирий. О.Блок

Коротко про головне

Бібліотека - це місток між минулим та теперешнім
М.Твен
 
Blogger Templates